effektivitet i produktionen

Processutveckling och Livscykelhantering i stort tillverkningsföretag

Utmaning

Företaget behövde en process för att utveckla och hantera teknologiutveckling med tydlig kontroll på kostnad och risk. Denna behövde passa med deras befintliga styr- och utvecklingsproceser.

Syntells lösning

Syntell genomförde processkartläggning och utveckling av en produktdefinitions (PD) process som integrerades med företagets produktlivscykelprocess (baserad på ISO 15288).
Den innehåller en tydlig gatemodell för att hantera teknologimognad (baserat på Technology Readiness levels)

Skapat värde

Företaget har nu en väl fungerande process för ny teknologi (Innovation). Detta säkerställer effektivitet i produktionen och en väl integrerad införandeprocess av nya idéer med fokus på marknad, teknologimognad, kostnad och risk.

Kontaktperson
Lyftkran

Syntell genomförde processkartläggning och utveckling av en produktdefinitions (PD) process som integrerades med företagets produktlivscykelprocess (baserad på ISO 15288).

Vill du veta mer?

Nyhetsbrev