language

Nyheter

CAG Syntell är i ständig utveckling. Läs om våra senaste projekt, aktiviteter och framsteg.

16 oktober 2020

Livscykeltänk avgörande för hållbar omställning

OMSTÄLLNINGEN TILL industri 4.0 öppnar för nya, innovativa affärsmodeller och kan göra tidigare överflödiga. Syntell stöttar organisationer för en mer hållbar industri.

Med övergången till industri 4.0 kommer företag att utveckla nya affärsmodeller med en helt ny kontroll över sina produkters livscykel, något som kommer leda till mer hållbara produkter och tjänster, från tillverkning till återanvändning av komponenter. Det skandinaviska konsult- och utbildningsbolaget Syntell har arbetat med de här frågorna i mer än 25 år. De har byggt upp en gedigen kunskap om just Systems Lifecycle Management som gjort dem till en ledande partner i Norden. Syntell vänder sig till organisationer verksamma i privat och offentlig sektor. Däribland försvaret och försvarsindustrin. Syntell tillvaratar branschsynergier och ser hur framsteg inom en bransch kan användas för att lyfta en annan.

– I försvaret är det en ägare som ska hålla igång produkten genom hela livscykeln, vilket ställer krav på standardisering och hållbarhet, säger Ulf Carlsson, senior konsult och informationsarkitekt på Syntell.

– Med den erfarenhet vi och våra medarbetare har från exempelvis försvarsdomänen, och de kunskaper vi har inom systemmodellering och digitalisering, tar vi fram arkitekturer, men också digitala tvillingar som speglar den fysiska världen i en digital modell. Med dem kan vi överblicka och optimera en produkt, processer i en industri eller ett helt ekosystem genom hela dess livscykel, säger Heike Schneider, chef för affärsområdet industri på Syntell.

Omställningen mot industri 4.0 har pågått i några år och flera företag har som en följd ställt om sina affärsmodeller till att erbjuda tjänster istället för produkter. Men, vi befinner oss fortfarande i början av omställningen och många företag behöver lära sig hur de ska nyttja digitaliseringens krafter på bästa sätt. Kunskap som Syntell, med sin breda erfarenhet och sitt utbildningsfokus, kan bistå med.

– Ett stort problem är att de inte vet hur de ska kravställa information. Utmaningarna accelererar i och med att informationsmängderna ökar i industri 4.0 och dessutom har de en större betydelse. Det blir viktigare att företag kan kravställa även information. Felet många gör är att de stirrar sig blinda på en mjukvara utan att se till hur den faktiskt passar in i deras verksamhet. Företag måste veta vilken information de behöver för att kunna veta vilka programvaror som passar deras verksamhet bäst, säger Ulf Carlsson.

Målet är en cirkulär livscykel och för att en produkt ska vara hållbar behövs ett cirkulärt tänkande redan i idéstadiet. Syntell hjälper därför företag och myndigheter med att ta ett helhetsgrepp kring hållbar produktutveckling och digitalisering genom att kravställa återanvändning i livscykelns alla faser.

Heike Schneider, chef för affärsområdet industri och Ulf Carlsson, senior konsult och informationsarkitekt på Syntell.

Filtrera:

Alla nyheter

Event

Nyheter

Lediga jobb

Affärer

Syntell

Pressmeddelanden

Årsredovisning

Blogg

Frukostseminarier

Kurser och seminarier

LinkedIn

Okategoriserade

På Syntell

2025/05/07 • Nyheter • Syntell

Vi välkomnar Claudia och Ulrika till CAG Syntell

CAG Syntell växer och vi kan presentera två nya medarbetare som stärker vårt kunnande och…

2025/04/23 • Event • Syntell

CM Forum | Revisiting: The art of managing Configuration Change

Since 2011, CAG Syntell have been managing CM Forum – a knowledge network focused on…

2025/03/12 • Nyheter • Kurser och seminarier

Nya kursdatum för dig som vill bli certifierad systemlivscykelhanterare!

Visste du att man kan bli 𝗰𝗲𝗿𝘁𝗶𝗳𝗶𝗲𝗿𝗮𝗱 𝘀𝘆𝘀𝘁𝗲𝗺𝗹𝗶𝘃𝘀𝗰𝘆𝗸𝗲𝗹𝗵𝗮𝗻𝘁𝗲𝗿𝗮𝗿𝗲? Nu finns fem nya datum att hålla…

2025/01/31 • Kurser och seminarier

Winter School 2025 completed!

Last week, Winter School 2025 took place in Tällberg! We would like to thank the…

2024/12/17 • Kurser och seminarier

Vinterskolan nära på fullbokad!

Vi är glada att kunna meddela att vår vinterskola nu är nära på fullbokad! Snart…

2024/10/16 • Syntell • Kurser och seminarier

Nya datum för dig som vill bli Certified Systems Lifecycle Manager!

Börjar din resa mot att bli certifierad systemlivscykelhanterare i höst? Nu har vi nya datum…

2024/10/08 • Nyheter • Pressmeddelanden • Kurser och seminarier

Winter School 2025 blir av!

Välkommen till en unik utbildningsupplevelse i hjärtat av Dalarna – Scandinavian Winter School Week on Managing…

2024/09/12 • Nyheter • På Syntell

CAG Syntell koordinerar projekt inom trafiksäkerhet och autonoma fordon

CAG Syntell har tillsammans med ett konsortium av ledande företag och institutioner fått finansiering av…

2024/08/27 • Nyheter • Syntell

CAG Syntell intensifierar satsning på verksamhets- och organisationsutveckling

CAG Syntell stöttar kunder med att få ett hållbart helhetsperspektiv på komplexa tekniska system och…

2024/06/24 • Event • Nyheter

CM Forum, 12 september, Malmö.

Sedan 2011 har CAG Syntell drivit CM Forum – ett kunskapsnätverk med fokus på Configuration…

2024/05/29 • Nyheter • På Syntell

CAG Syntell välkomnar Anette Östelius som ny affärsområdeschef

Anette Östelius har börjat på CAG Syntell och kommer närmast från Network Enabling Systems Partner…

2024/05/27 • Nyheter • Syntell

Med CAG Syntells bidrag tas stora steg framåt mot Industri 4.0-standard

Vi är glada att kunna dela de senaste framstegen från SIS/EIC JWG21-mötet i Tokyo, där…

1 2 3 22

Vill du veta mer?

Nyhetsbrev